EKGsmart logo

Domov /

Štandardné EKG vs. EKG hodinky: Vysvetlenie a porovnanie

Apple EKG hodinky
EKGsmart logo

Domov /

Štandardné EKG vs. EKG hodinky: Vysvetlenie a porovnanie

Štandardné EKG ktoré vám natočia u lekára má na papieri 12 zvodov. EKG prístroj vytvorí tieto zvody z 10 elektród ktoré sa prikladajú na hrudník a končatiny pacienta.

EKG elektródy ktoré sa prikladajú na pacienta sa často chybne nazývajú ako EKG zvody, čo nie je správne.

Každý EKG zvod potrebuje dve elektródy aby zobrazil EKG krivku. Zvod I vytvorí EKG prístroj z dvoch elektród ktoré sú priložené na ľavom a pravom zápästí.

Zvod I: 12 zvodove EKG vs EKG hodinky

EKG hodinky majú dve elektródy. Jedna elektróda je zadná časť hodiniek na ľavom zápästi. A druhá elektróda je korunka hodiniek na ktorú priložíme prst pravej ruky.

EKG hodinky dokážu zobraziť zvod I, ktorý je identický so zvodom I na štandardnom 12 zvodovom EKG. Pretože hodinky majú tiež elektródy na ľavej a pravej ruke

Elektrická aktivita srdca

V pokoji majú všetky bunky srdca na povrchu hlavne pozitívne ióny, preto sú všetky bunky srdca na povrchu pozitívne.

Srdce pravidelne generuje elektrické impulzy v Sino-Atriálnom (SA) uzle, ktorý sa nachádza v pravej predsieni. SA uzol je špecializované elektrické tkanivo veľkosti 1cm, ktoré generuje impulzy s frekvenciou cca 60/min.

Každý impulz sa šíri po bunkách srdca od SA uzla ako elektrická vlna, podobne ako keď hodíte kameň do vody.

Elektrická vlna sa označuje ako depolarizácia, pretože zmení polaritu na povrchu buniek. Pred vlnou sú bunky na povrchu pozitívne, a za vlnou sú negatívne. Po depolarizácií o cca 0,5 sekundy sa povrch buniek opäť vráti do pôvodného pozitívneho stavu, čo sa označuje ako repolarizácia.

Depolarizácia a repolarizácia celého srdca tvorí jeden srdcový cyklus, ktorý trvá cca 1 sekundu a celý život sa opakuje.

Voltmeter

Voltmeter je prístroj ktorý meria rozdiel elektrických potenciálov medzi dvomi elektródami. Jedna elektróda je pozitívna a druhá negatívna. Predstavme si že negatívna elektróda je prilepená na pravú časť srdca a pozitívna na ľavú časť srdca.

V pokoji sú všetky bunky srdca na povrchu pozitívne, dve elektródy na srdci tak vidia všade rovnaky elektrický poteniciál. Voltmeter ukazuje nulovú hodnotu.

Ak začne depolarizačná vlna postupovať z pravej predsiene smerom doľava, tak necháva za sebou negatívny elektrický náboj na povrchu buniek. Vznikne tak rozdiel elektrických potenciálov pred vlnou a za vlnou. Voltmeter ukáže pozitívnu hodnotu v milivoltoch (mV).

Telo je dobrý elektrický vodič, preto nemusia byť EKG elektródy priložené priamo na srdci ale stačí ak sú priložené na hrudník alebo na končatiny pacienta.

EKG zvod

Každý EKG zvod na štandardnom 12-zvodovom EKG papieri, je jeden voltmeter, ktorý potrebuje dve elektródy. Jednu negatívnu a jednu pozitívnu.

Platí pravidlo, ak sa depolarizačná vlna šíri smerom ku pozitívnej elektróde tak vznikne pozitívna EKG krivka. Ak sa vlna šíri od pozitívnej elektródy tak v znikne negatívna EKG krivka.

EKG hodinky a zvod I

EKG hodinky sú voltmeter.

Pozitívna elektróda je spodná časť hodiniek na ľavom zápästí.

EKG zvod I: apple hodinky

Negatívna elektróda je korunka na hodinkách. Keď priložíme prst pravej ruky na korunku tak spustíme voltmeter, ktorý má pozitívnu elektródu na ľavom zápästí, a negatívnu elektródu na prste pravej ruky.

Ľudské telo je dobrý elektrický vodič, preto pozitívna elektróda na ľavom zápästi sníma ľavú časť srdca. A negatívna elektróda na pravom prste sníma pravú časť srdca.

Štandardné 12-zvodové EKG potrebuje na zvod I dve elektródy, na ľavom a pravom zápästi. Preto EKG ktoré si natočíte na hodinkách presne zodpovedá zvodu I.

Elektródy a EKG prístroj

EKG prístroj má 10 drôtov. Na konci každého drôtu je jedna elektróda ktorá sa prilepí na kožu pacienta. Prístroj má teda 10 elektród ktoré sa označujú ako:

Jedna kočatinová elektróda na pravom členku neslúži na získanie EKG krivky. EKG prístroj ju používa ako referečnú elektrickú hodnotu ktorá je nastavená na nulu. Od referačnej elektródy potom prístroj porovnáva elektrické signály z ktorých vytvára EKG krivku.

Prečo má 12 zvodové EKG 10 zvodov

10 ekg elektrod a 12 ekg zvodov

EKG prístroj má 10 elektród ktoré sa prikladajú na končatiny a hrudník pacienta. Tieto elektródy sa často nesprávne označujú ako EKG zvody, čo je chyba.

EKG prístroj pomocou softwaru vytvorí z 10 elektród dvojice, a z každej dvojice vytvorí jeden EKG zvod. Jedna elektróda môže byť použitá aj viackrát, vo viacerých dvojiciach.

Spomínaná referenčná elektróda na pravom členku nie je súčasť žiadneho EKG zvodu. Takže platí že EKG prístroj vytvorí 12 zvodov z 9 elektród. V podstate ale platí že prístroj potrebuje 10 elektród.

standardne 12 zvodové EKG na papiery

EKG prístroj tak z 10 elektród, nie z 10 zvodov, vytvorí 12 EKG zvodov ktoré vidíme na štandardnom 12 zvodovom EKG papieri.

12 zvodové EKG si predstavte ako 12 očí ktoré sa pozerajú na spomínanú depolarizačnú vlnu. Každé oko sa pozerá na vlnu ale z iného uhla. Takže 12 zvodové EKG vytlačené na papieri informuje o šírení deplarizačnej vlny v 3D priestore.

Končatinové zvody (I, II, III)

3 končatinové elektródy sa umiestnuju na pravé zápatie, ľavé zápatie, a ľavý členok. EKG prístroj dokáže softwarovo z každej elektródy podľa potreby urobiť pozitívnu alebo negatívnu elektródu.

Končatinové zvody sa označujú ako Einthovenové zvody alebo ako štandardné bipolárne zvody. Pretože každý zvod má dve elektródy, pozitívnu a negatívnu.

Bipolárne končatinové EKG zvody sú 3:

Zvod I (presne tento zvod dokážu natočiť EKG hodinky)

Zvod II

Zvod III

Končatinové zvody (aVR, aVF, aVL)

Tieto končatinové zvody vypočíta EKG prístroj presne z tých istých elektród ako zvody I, II, III.

Pozitívna elektróda ja na jednej končatine (ľavé zápästie, pravé zápästie, alebo ľavý členok).

Negatívna elektróda vznikne spojením 2 protiľahlých končatín.

Končatinové zvody (aVR, aVF, aVL) sa označujú ako Goldbergerové zvody alebo ako unipolárne končatinové zvody. Pretože pozitívna unipolárna elektróda ja na končatine, a druhá negatívna elektróda musí byť vytvorená spojením 2 protiľahlých končatín.

Tieto zvody by mali na EKG papieri veľmi nízku krivku, preto ich EKG prístroj augmentuje, teda zväčšuje. Malé "a" na začiatku každého zvodu znamená "augmented".

aVR (augmented Vector Right)

aVL (augmented Vector Left)

aVF (augmented Vector Foot)

Wilsonov centrálny terminál

Každý EKG zvod na EKG papieri potrebuje dve elektródy, pozitívnu a negatívnu.

EKG prístroj vytvorí elektrický bod v strede srdca pomocou softwaru z 3 spomínaných kočatinových elektród. Tento bod sa označuje ako Wilosonov centrálny terminál (WCT) a ide o virtuálnu negatívnu elektródu. Niekedy sa WCT označuje ako elektrikcý stred srdca.

WCT slúži ako negatívna elektróda pre unipolárne hrudné zvody V1 až V6

Hrudné zvody (V1, V2, V3, V4, V5, V6)

Hrudné elektródy sa prikladajú na hrudník pacienta. Všetky hrudné elektródy V1 až V6 sú pozitívne.

Negatívna elektróda je Wilsonov centrálny terminál (WCT), ktorý sa nachádza v strede srdca.

Zvod V1 na EKG papieri vznikne z dvoch elektród. Pozitívna elektróda, ktorá sa tiež označuje ako V1, je prilepená na hrudník vpravo od hrudnej kosti. A negatívna elektróda je WCT.

Ostatné hrudné zvody V2 až V6 vznikajú presne ako zvod V1. Len každá elektróda je naložené na iné miesto na hrudníku do polkruhu. Každý hrudný zvod V1V6 sa tak pozerá na depolarizačnú vlnu z iného uhla.

Záver

EKG prístroj má 10 elektród ktoré sa prikladajú na hrudník a končatiny pacienta, nie sú to zvody. Jedna elektróda na pravom členku je referenčná, nevytvára EKG krivku.

EKG prístroj vytvorí z 3 končatinových elektród Wilsonov centrálny terminál, a potom 12 zvodov ktoré vidíme ne EKG papieri. Každý zvod na EKG papieri vznikne z dvoch elektród ktoré sú priložené na pacientovi.

EKG krivka ktorú si natočíte na EKG hodinkách je zvod I, ktorý sa presne zhoduje so zvodvom I na štandardnom 12 zvodvom EKG.















× Domov